Skip to main content

Liposukcja (odsysanie tkanki tłuszczowej)

Opis zabiegu – zabieg polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej za pomocą cienkich kaniuli (rurek) oraz ssania podciśnieniowego. Kanikule o średnicy kilku milimetrów są wprowadzane pod skórę przez punktowe nacięcia, praktycznie niewidoczne po zagojeniu. Pozwala to na modelowanie sylwetki i poprawę proporcji. Nie jest to zabieg służący odchudzaniu, jednorazowo usuwamy maksymalnie 3-4 litry tkanki tłuszczowej. Najczęściej zabiegowi poddawane są: brzuch i boki, biodra, uda, okolica kolan, podbródek. Zabieg trwa w zależności od zakresu od 1 do 3 godzin. Również w zależności od zakresu jest wykonywany albo w znieczuleniu ogólnym prowadzonym przez anestezjologa lub w znieczuleniu miejscowym po wcześniejszym podaniu leków uspokajających i przeciwbólowych (sedacja). W zależności od tego po zabiegu pacjentka pozostaje na 1 noc w klinice lub też może udać się do domu. Zmiana opatrunku ma miejsce następnego dnia.

Okres rekonwalescencji – drobne, kilkumilimetrowe nacięcia na skórze goją się w ciągu tygodnia. Normalnym następstwem liposukcji są mniejsze lub większe zasinienia oraz obrzęk w miejscu operowanym. Ustępują one w ciągu dwóch tygodni. Przez dłuższy okres po zabiegu konieczne jest noszenie specjalnej odzieży uciskowej, początkowo przez całą dobę (jeden miesiąc). Bardzo ważne jest stosowanie masażu który rozpoczyna się już po tygodniu od zabiegu a kontynuuje przez wiele miesięcy.

Możliwe powikłania – typowe powikłania chirurgiczne jak krwawienie lub infekcja nie zdarzają się często. Poważne powikłanie pod postacią zatorów tłuszczowych, przy prawidłowym doborze pacjentów i stosowaniu profilaktyki jest niezwykle rzadkie.

Zabiegi towarzyszące – liposukcja jest dość często stosowana jako zabieg towarzyszący przy wykonywaniu plastyki korekcyjnej powłok brzucha.

Konieczne badania przedoperacyjne – na konsultacji poprzedzającej zabieg lekarz zaleca wykonanie standardowych badań krwi, EKG oraz w razie potrzeby, podyktowanej zdrowiem pacjentki lub pacjenta, badań dodatkowych.